Як зміняться ціни на авто?
Електрокарам в Україні увімкнули «зелене» світло. Комплектуючі та самі автомобілі ввозитимуться в країну на пільгових умовах. А під їх придбання влада анонсувала масштабну лізингову програму. Чи означає це, що електрокари тепер стануть доступними для пересічних автолюбителів, — розбирався «Мінфін».
Пільги для покупців та виробників
Влітку минулого року парламент ухвалив відразу два закони щодо електрокарів.
Обидва набрали чинності з 1 січня 2022 року. Перший (№ 1660-IX) зберігає пільгу з ПДВ на операції із ввезення «зелених» авто. ПДВ на такі операції скасували у 2016 році, але дія цієї преференції мала закінчитися наприкінці 2022 року. Новий закон продовжує цей термін до 1 січня 2026 року. Крім електрокарів, пільгу поширили також на нові авто, що працюють на газу.
Законодавець також створив стимули для налагодження випуску електрокарів в Україні. До 1 січня 2031 року звільнили від ПДВ обладнання та комплектуючі для вітчизняних автомобільних підприємств. Плюс автоконцерни та підприємства, що виробляють комплектуючі (електродвигуни, батареї, акумулятори, зарядні пристрої для електрокарів), до 1 січня 2035 року звільняються від податку на прибуток.
Заощаджені кошти мають піти на дослідницькі та конструкторські розробки, оновлення матеріально-технічної бази, збільшення обсягів виробництва. Якщо підприємства порушать цю вимогу, їм доведеться повністю відшкодувати кошти та сплатити штраф.
Другий закон (№ 1661-IX) до 1 січня 2031 року звільняє від сплати мита запчастини та комплектуючі для електрокарів, а також ввезення самих авто.
Таким чином, виробники зможуть завозити обладнання та комплектуючі для електрокарів фактично без мит, які додавали до вартості 30%.
На електромобілі залишається акциз, але він незначний — 1 євро на кіловат-годину ємності батареї, в середньому не більш ніж 100 євро з авто.
Обидва закони ухвалено в рамках «зеленого» переходу, на який підписалась Україна у договорі про асоціацію з ЄС.
Мета нововведень — пересадити українців на екологічні автомобілі та стимулювати вітчизняне виробництво такої техніки, що повинно знизити цінники на неї.
«Світовий ринок виробництва електрокарів та комплектуючих стрімко зростає. Тільки за останні пару років обсяг вкладених та анонсованих інвестицій у цей сегмент склав близько 180 млрд доларів. Україна може і повинна стати частиною цього нового великого ринку», — каже один із авторів згаданих законодавчих ініціатив — депутат Роберт Горват.
Повна стаття за посиланням